W wielu sytuacjach nie zdajemy sobie sprawy, jak pozornie niewielkie urządzenia, czy rzeczy są w stanie zapewnić nam bezpieczeństwo. Jeśli mówimy o urządzeniach oraz instalacjach procesowych, tutaj kluczową rolę odgrywają tak zwane płytki bezpieczeństwa.


Co to jest płytka bezpieczeństwa?
Mówiąc najprościej, jest to rodzaj płytki, która ma za zadanie chronić urządzenia czy instalacje w sytuacji niekontrolowanej zmiany ciśnienia w układzie, zarówno gdy gwałtownie ono rośnie, jak i gwałtownie spada. Jej konstrukcja jest niezwykle prosta a zarazem skuteczna. Dlatego też na zastosowanie płytki decyduje się wiele osób, przy czym należy podkreślić, że może ona z powodzeniem być stosowana zarówno samodzielnie, jak i w kombinacji z zaworem bezpieczeństwa.

Płytki bezpieczeństwa (bursting discs) to kategoria niezwykle szeroka. Wśród niej znajdziemy płytki, które różnią się między sobą, między innymi pod względem parametrów technicznych, zastosowania, czy wykonania materiałowego. Ponadto firmy dostarczające płytki oferują różny zakres realizowanych prac, od wykonania niezbędnych obliczeń aż po dostawę i montaż.

Niezwykle ciekawym kryterium podziału jest zastosowanie. W praktyce bowiem różne parametry, sprawiają, że poszczególne modele idealnie wpisują się w konkretne branże. I tak na przykład płytki o gładkich powierzchniach procesowych, bez żadnych nacięć, czy wgnieceń doskonale sprawdzają się w zastosowaniach sanitarnych. Są więc dedykowane szczególnie przemysłowi biologicznemu, czy farmaceutycznemu. Przykładów możemy mnożyć, więc myśląc o płytkach jako zabezpieczeniach, zawsze warto poradzić się w wyborze fachowca.

 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2018 Moriel. All Rights Reserved