Systemy oświetlenia awaryjnego mają bardzo istotną rolę w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny posiadające dostępne części ruchome, w przypadku nagłego braku oświetlenia mogą oni zostać trwale okaleczeni, a nawet może zostać zagrożone ich życie. W momencie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do wysokich obrotów zatrzymają się dopiero po kilku chwilach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w tych maszynach, gdzie zastosowano systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zatrzymanie niemal nigdy nie jest natychmiastowe. Aby zapobiec takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Dzielą się one na różne typy, ale zadaniem każdego z nich jest utrzymanie oświetlenia pomieszczeń przez pewien czas po zaniku zasilania. Dzięki temu pracownicy mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, a w razie towarzyszącego pożaru – łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym systemem oświetlenia awaryjnego, stosownego nie tylko w przemyśle ale również w lokalach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w czasie normalnej pracy instalacji. W momencie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na energię z akumulatora. Do momentu wyczerpania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw ma niestety pewne wady, jakimi jest stosowanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, a czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Inny system możliwy do stosowania w przemyśle polega na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i układy sterujące. Można również użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie mogło pracować wiele godzin, ale energię będzie można również dostarczyć do innych urządzeń, na przykład komputerów czy niektórych maszyn.

 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2018 Moriel. All Rights Reserved