Kasa fiskalna obecna jest dzisiaj niemal w każdym sklepie, a wydawanie towaru bez paragonu jest niezgodne z prawem – to zdarza się już chyba tylko na targach i na jarmarkach. A często i tam sprzedawca posiada przenośną kasę fiskalną.
Kasa fiskalna służy z jednej strony sprzedającemu, pomagając w ewidencji sprzedaży, z drugiej – klientowi, który dzięki temu urządzeniu otrzymuje potwierdzenie zakupu w postaci paragonu. Jeśli dostrzeże usterkę, to paragon upoważnia go do reklamacji. Właściciel sklepu dzięki niej może być pewien, że pracownicy nie oszukują, a państwo – że biznesmen odprowadza podatek VAT, którego suma widnieje na każdym z paragonów. To tylko nieliczne z zalet kasy fiskalnej, ale jedno jest pewne: posnet kasa fiskalna ułatwia życie przedsiębiorcom.

Kasa fiskalna – amerykański wynalazek XIX wieku

USA to od początku kolebka przedsiębiorczości, gdzie co odważniejszym udawało się i nadal się udaje dorabiać wielkich milionów. Hasło „od pucybuta do milionera” to nie pustosłowie: pracowici i zaradni mogą tam rozwinąć skrzydła. Takim człowiekiem był także James Jacob Ritty. Jako właściciel kilku barów, musiał mieć czujne oko, a najwyraźniej brakowało mu zaufania do własnych pracowników. Słusznie bądź nie, pobudziło to jego inwencję twórczą i skonstruował własną maszynę do rozliczeń. Pierwsza kasa fiskalna nazwana później przez niego „Nieprzekupnym kasjerem” składała się z dużego zegara i z szuflady, a otwierając się, wydawała donośny dźwięk. Dzwonek dawał znać o transakcji, właściciel sklepu mógł szybko się zorientować, czy kasjer nie popełnia kradzieży. Zapewne dla biednego sprzedawcy nie było to miłe, że szef tak patrzy mu na ręce, ale dzięki wynalazkowi mógł uniknąć niesłusznych posądzeń. Pierwsza kasa fiskalna była niezwykle ozdobna, o wiele piękniejsza niż współczesne skromnie wyglądające urządzenia – za to dzisiejsze kasy fiskalne są bardziej zróżnicowane i funkcjonalne.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl

 
 

Theme by HermesThemes

Copyright © 2018 Moriel. All Rights Reserved